Wojtek Wojtek
54
BLOG

Pod przewodniom siłom partii...

Wojtek Wojtek Polityka Obserwuj notkę 0

 

Przed nami kolejne restrukturyzacje rządu w Polsce, prawdopodobnie dojdzie do przedterminowych wyborów do Parlamentu. Szykuje się także zbiorowy pozew ludzi pozbawionych środków na utrzymanie rodziny osób winnych decyzji skutkujących likwidacją stanowisk pracy.

 

Kolejne zastrzeżenia wnoszą również pracownicy ZUS, w ocenie których bardzo zagrożeni utratą świadczeń są renciści i emeryci. Winę za taki stan rzeczy ponoszą ministrowie, którzy doprowadzili do likwidacji „nierentownych” zakładów pracy. Poprzestanie na likwidacji to jeszcze nie jest poprawienie rentowności.

Pracownicy ZUS twierdzą, że skutkiem tej decyzji jest niewypłacalność tej instytucji w związku z brakiem wpłat, którego to braku nie można było przewidzieć jeszcze kilka miesięcy temu.

 

Aby choć trochę przedstawić nonszalancję władzy w Polsce na wszystkich szczeblach – zacytuję tutaj fragment wypowiedzi Tomasza J. Kaźmierskiego na temat przekłamań sposobu wyłaniania elit politycznych :

 

Warto więc chyba przybliżyć blogerom Salonu24 szczegóły procesu selekcji kandydatów przez partie polityczne Zjednoczonego Królestwa. Zacznijmy od przypomnienia, że w Zjednoczonym Królestwie do wyborów stanąć może każdy uprawniony obywatel. Aby umieścić swoje nazwisko na liście kandydatów w dowolnych wyborach, lokalnych, parlamentarnych, czy europejskich, należy otrzymać poparcie dziesięciu mieszkańców okręgu, w którym chce się kandydować i wpłacić kaucję £500. Kaucja jest zwracana po wyborach tym kandydatom, którzy uzyskali co najmniej 5% oddanych głosów. W ten sposób Brytania realizuje powszechność biernego prawa wyborczego.

 

 

Dzięki temu, że każdy kandydat zapisuje się na listę wyborczą indywidualnie, ordynacja wyborcza w ogóle nie wspomina, bo nie musi wspominać, partii politycznych. Prawo nie nadaje więc partiom brytyjskim żadnego specjalnego statusu konstytucyjnego, dzięki czemu pozostają one wolnymi i nieformalnymi asocjacjami wyborców, opartymi na silnych, autonomicznych organizacjach lokalnych. Inaczej jest w państwach, gdzie ordynacje nakazują głosować na listy partyjne. W tych państwach partia polityczna jest zupełnie innym typem organizacji. Szczególnie jest to wyraźne w Polsce i innych krajach postkomunistycznych, gdzie odziedziczona po czasach totalitarnych tradycja scentralizowanych i autokratycznych struktur partyjnych została w dużym stopniu zachowana i zaakceptowana w rozwiązaniach konstytucyjnych nowych ustrojów.

 

 

Zapraszam więc do zapoznania się z całością tej wypowiedzi dostępnej na witrynie http://www.jow.pl/index.php?id=43&tx_ttnews[tt_news]=1072&tx_ttnews[backPid]=70&cHash=bdb9245927

 

a także na blogu prof. T.J. Kaźmierskiego - http://tjkazmierski.salon24.pl/

 

122 130, 03.11.2009, 08.50

 

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka