Wojtek Wojtek
949
BLOG

Wynalazki lotnicze Polaków

Wojtek Wojtek Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

 

 

Ochrona spuścizny techników polskich działających w kraju i na obczyźnie to jeden z celów Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Dorobek ten nie zawsze jest dostrzegalny, ale zgromadzony jest w archiwach Urzędów Patentowych rozsianych po całym świecie.

Jednym z tematów jest historia lotnictwa a w szczególności wkład polskich konstruktorów w rozwój światowego dorobku w tej dziedzinie.

 

Wynalazki lotnicze Polaków

zapraszamy do subskrypcji

Przedpłaty na ksiqżkę [z dopiskiem Wynalazki) przyjmujemy do 31 marca 2013 r. na konto podane no stronie internetowej Fundacji Otwartego Muzeum Techniki (przedpłaty na ksiqżkę w oprawie twardej, szytej w wysokości 120,0 zł.). Na pocztę Fundacji (nadbor@fomt.pl) proszę przesłać adres korespondencyjny i telefon. Dokonujqcy przedpłaty wskazani zostaną w ksiqżce.

 

Fundacja zamierza publikację, do maja 2013 r. monografii pt. „Wynalazki lotnicze Polaków 1836-1918" (format A-4,ok. 600 stron, ok. 600 ilustracji cz-b., okładka twarda, kolor laminowana, ok. 650 przypisów, indeks obejmujqcy ok. 1500 nazwisk).

To dzieło wyjqtkowe, autorstwa dr hab. Stanisława Januszewskiego, znanego z Rodowodu polskich skrzydeł. Warszawa 1981, Tajnych wynalazków lotniczych Polaków, Wrocław 1998, monografii Witolda Jarkowskiego, opracowanej wespół z rosyjskim historykiem lotnictwa Wadimem R. Mikheewem i wydanej w Polsce (2006) i w Rosji (2007). Przybliża ok. 260 projektów wynalazczych prezentowanych przez 200 techników pochodzenia polskiego urzędom patentowym 10 państw Europy i USA. Uzyskali oni ochronę 217 wynalazków w ok. 300 wydanych im patentach. To dorobek piśmiennictwu polskiemu zupełnie nieznany, a autor przybliża nie tylko zapomniane projekty, także ich losy i sylwetki twórców, z których imionami przeważnie zetknięcie się po raz pierwszy.

W rzędzie pionierów myśli lotniczej znajdziecie m.in. najwybitniejszego filozofa i matematyka polskiego XIX stulecia - Józefa Marię Hoene-Wrońskiego (1836), wodza Powstania Listopadowego i Powstania Węgierskiego czasu Wiosny Ludów - gen. Henryka Dembińskiego (1839), słynnego rzeźbiarza Wiktora Brodzkiego (1864), termodynamika - inż. Floriana Grubińskiego (1909), pioniera idei tarczy sterujqcej wirnika śmigłowca - Jakuba Wojciechowskiego (1909), samolotu bezzałogowego typu latajqcej bomby - Karola Warchałowskiego (1911-1913), Edwarda Wróblewskiego rozwijajqcego w 1917 wcześniejszy, i nieznany nam dotqd, projekt Piotra i Gabriela Wróblewskich samolotu dwu śmigłowego, tym razem z silnikami sprzężonymi, którego realizację we Francji przerwano. W nowym świetle zaprezentowano dorobek techniczny ojca schematu śmigłowca wielowirnikowego - Józefa Liptowskiego (1902) i twórcy elementarnej teorii śmigła - Stefana Drzewieckiego (1892-1909), także braci Adolfa, Augusta, Karola i Józefa Warchatowskich, z których dotychczas znaliśmy jedynie pierwszego (1910-1912).

To tylko kilka przykładów. Za każdym kryjq się żmudne poszukiwania w archiwach Urzędów Patentowych Europy, Ministerstw Wojny Austrii, Francji, Rosji, szerokie kwerendy czasopiśmiennictwo technicznego i lotniczego XIX i pocz. XX wieku.

Fragment ksiqżki dostępny jest no stronie internetowej Dolnoślqskiej Akademii Lotniczej (www.akademialotnicza.com).

Zobacz galerię zdjęć:

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura