Wojtek Wojtek
289
BLOG

Czy Polska może być krajem dobrobytu ?

Wojtek Wojtek Gospodarka Obserwuj notkę 4

Pod tym hasłem odbyło się spotkanie z posłem Dawidem Jackiewiczem z Prawa i Sprawiedliwości [1].

 

W zasadzie spotkanie nie trwało długo, była próba przedstawienia wizji Polski w najbliższym czasie i w okresie kilkudziesięciu lat. Była analiza możliwości rozwoju Polski jako państwa, które daje swojemu społeczeństwu warunki do życia takie, że będzie to kraj stabilny politycznie i gospodarczo.

Był również czas i na wątki dodatkowe, ponieważ był czas na pytania zgromadzonych na spotkaniu osób.

 

Właściwie cała dyskusja na temat, czy Polska może być krajem dobrobytu, została ograniczona do następujących informacji :

 

1. O sprawach Polski jako suwerennego państwa decyduje posiedzenie gremiów zarządzjacych Unią Europejską. Przyszłość państwa polskiego zależy od polityki proekologicznej Europy, wiąże się ściśle z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

2. Dwutlenek węgla jest doskonałym tematem zastępczym, bo pomimo wprowadzania restrykcji finansowych na takie kraje, jak Polska, udało się obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery w granicach kilku procent, jednak globalnie wzrosłą ilość emisji dwutlenku węgla w skali wszystkich krajó świata.

Jest to spowodowane tym, że to właśnie Polska, dzięki podpisaniu przez rząd w Polsce traktatu na temat płat za emisję CO2 - musi odprowadzać znaczne kwoty za prawo do emisji tego gazu. Ale ani Rosja, ani żaden kraj w Azji nie musi w swoich kalkulacjach uwzględniać opłat za prawo do emisji dwutlenku węgla. Te kraje nine czują się zobowiazane do wpłącania do kssy Unii Europejskiej żadnych kwot z tytułu eksploatacji środowiska naturalnego.

Nie tylko kraje azjatyckie tak postępują. Także i kraje obu Ameryk nie zobowiązują się do wpłacania na jakieś konta w Unii Europejskiej opłat tylko dlatego, że w Brukseli przyjęto takie porozumienie. Kto je przyjął ten pałci a ci, któzy emitują dwutlenek węgla, muszą to czynić ze względu na swój rozwój gospodarczy.

3. Produkcja w Polsce opiera się na wykorzystaniu energii cieplnej niezbędnej do funkcjonowania przemysłu, niezbędnej także i do wytwarzania znacznie wygodniejszej energii elektrycznej.

Polski przemysł za wykorzystany do tego celu gaz, nabywany według warunków określonych przez przedsiębiorstwo eksportowe z Rosji płacu znacznie więcej, niż nawet Niemcy, któe muszą przepompowywać gaz kilkaset kilometrów dalej, niż Polska. Jedynym krajem, któy płąci za importowany gaz więcej, to Litwa. A Litwa nie importuje poslkiej produkcji.

Rosja nie jest zainteresowana importem polskiego produktu przemysłowego a dzięki polityce prowadzonej przez polską zjednoczoną partię robotniczą od 1948 roku polski przemysł jest przestarzały technologicznie w stosunku do współczesnych osiągnięć przemysłu.

Tu warto zwrócić uwagę, że to politycy podejmowali przez lata wiażące decyzje na temat przebudowy i unowocześniania produkcji polskiego przemysłu, to partia polityczna wpływałą na decyzje ministrów przemysłu i gospodarki, nikt inny.

Tylko te trzy wskazania zajęły góra 15 minut, aby odpowiedzieć na pytanie - czy Polska może być krajem dobrobytu.

Odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna pod warunkiem, że odsunie się od zarządzania państwem polityków, któzy doprowadzili do tej sytuacji a skutecznie blokowali polską innowacyjność przez dzisiątki lat. Są to ludzi epowiązani z byłą PZPR a później jej następcami w postaci SLD no i parademokratów, zwolenników liberalnej polityki państwa prowadzonej przez osoby zjednoczone pod szyldem Unii Wolności. 

Jak wiadomo, sama Unia Wolności już nie istnieje, ale jej zaangażowani czynownicy funkcjonują pod szyldami różnych partii politycznych, póki co, pod hasłami liberalnej polityki państwa.

 

W tej sytuacji zastanawialiśmy się, jakie są szanse na zmianę trendó w gospodarce państwa. Okazuje się, że prywatyzacja doprowadziłą do likwidacji przedsiębiorstw państwowych, utraty rynków zbytu przez przedsiębiorstwa państwowe a nowi właściciele tego majątku dorowadzili do likwidacji polskiej produkcji przemysłowej. Odbudowa tych strat jest możliwa, ale nie przez ludzi, któzy doprowadzili do likwidacji majątku produkcyjnego stanowiącego wspólną własność.

Jest nadzieja, że ten zły trend da się odwrócić, bo coraz więcej osób zostało wręcz porażonych nieudolnością z zarządzaniu państwem, przez sześć lat, mimo rewelacyjnych perspektyw, zaniedbano wydobycie gazu na potrzeby poslkiej produkcji z rodzimych złóż, polityka energetyczna zmierza do liwkidacji węgla - któy jest polskim dobrem narodowym.

Okazuje się, że rozpoczęta przed laty budowa portu przeznaczonego do odbioru gazu skroplonego importowanego za pośrednictwem statków została zawieszona i opóźnia się jej oddanie, nie zawarto żadnych porozumień z dostawcami tego gazu z chwilą ukończenia prac z terminalem łączącym sieć rurociągów na lądzie z pojemnikami statkó a w Chinach trwa wyścig z czasem zwiazany z budową największego statku oceanicznego do przewozu gazu skroplonego, któy będzie mógł wpłynąć na Bałtyk...

I teraz warto przypomnieć, że zliwkidowano poslkie stocznie gotowe wykonać taką jednostkę.

Dorobek gospodarczy ostatnich sześciu lat lest ciagiem ogromnych sukcesów w zakresie zwijania polskiej przedsiebiorczości we wszystkich działach gospdoarki. Ostatnim bastionem polskiej gospodarki jest rolnictwo - któego areał jest łakomym kąskiem dla firm zajmujacych się pośrednictwem w obrocie gruntami rolnymi i przemysłowymi, ale to jest już inny temat.

 

 Prywatyzacja polskiej gospodarki prowadzona po obradach "okrągłego stołu" wykazała, że poslcy administratorzy są skuteczni w likwidacji osiagnięć minionego pokolenia. Zliwkidowano wszystko pod pretekstem, że jest nierentowne, ale nie zadbano o wprowadzenie stosownych zmian tchnologii.

Wyprzedaje się zakłądy pracy likwidując je całkowicie, oddaje się rynki zbytu tracąc je definitywnie i wyprzedaje się polską ziemię chyba tylko po to, aby wprowadzić na rolniczym obszarze odkrywkową eksploatację złóż geologicznych, ale przez inwestoró zza granicy Polski.

 

 

 

 

---------------------------

[1] http://dobrezycie.salon24.pl/577209,otwarte-spotkania-z-politykami-prawo-i-sprawiedliwosc

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka