Wojtek Wojtek
110
BLOG

Polska ziemia i Dorzynki...

Wojtek Wojtek Gospodarka Obserwuj notkę 0

 

Kończy się lato i kończy się okres wegetacyjny w rolnictwie. Kiedyś było to Święto Plonów. Dzisiaj, rzec można, są to po prostu dorzynki tego, co nam jeszce zostało.

Zacznijmy od ziemniaków. Ziemniaki to w Europie roślina stosunkowo młoda, sprowadzona przez żeglarzy z kontynentu amerykańskiego. Ale zadomowiła się na dobre i nawet wyparła rodzimy topinambur. Ziemniaki są doskonałą rośliną paszową, są również rośliną konsumpcyjną i nadają się na paszę dla zwierząt. Co najważniejsze, przy zachowaniu nawet najskromniejszych warunków przechowuje się bez strat stanowiąc zimą podstawowy pokarm dla ludzi i zwierząt.

Ziemniaki to również roślina przemysłowa. To one są podstawą produkcji krochmalu czy mąki ziemniaczanej...

Innymi roślinami stanowiącymi podstawę wyżywienia są zboża. Jęczmień - jako roślina nadająca się na kasze - jest również podstawą utrzymania państwa. To z tytułu pozwoleń na produkcję alkoholi utrzymuje się administracja państwem.

Żyto - to jedna z najpopularniejszych roślin rodzimych, roślina nie wymagająca zbyt wiele, ale jest podstawowym surowcem w piekarnictwie. Żyto także jest surowcem do produkcji wódek - tym samym źródłem finansowania państwa i jego administracji.

Pszenica jest podstawowym zbożem wysokiej jakości, służy do wyrobu pieczywa o podwyższonej jakości, ale też wymaga odpowiednio żyznych gleb. W roku o większej intensywności opadów plon pszenicy bywa wyższy, aniżeli wtedy, kiedy lato jest bardziej upalne i bezdeszczowe.

Jednym z ważnych polskich zbóż jest owies. Jest to roślina znosząca najtrudniejsze warunki egzystencji. Nie przeszkadza jej ani uboga ziemia, ani trudne warunki górskie. Owies jest bardzo delikatny i zawiera wiele ważnych mikropierwiastków w swym ziarnie, dlatego jest szczególnie polecany jako kasza dla dzieci a wyroby na bazie owsa mają charakter dietetyczny. Jeszcze do niedawna owies był bardzo ważnym produktem paszowym dla koni. Jednak zastąpienie siły pociągowej zwierzęcej silnikiem spalinowym spowodowało zmniejszenie rangi tej rośliny.

Do roślin paszowych, która nabrałą znaczenia rośliny spożywczej - należy dodać kukurydzę. W Polsce ta roślina nie występowała w stanie naturalnym. Została sprowadzona stosunkowo późno. Jednak zadomowiła się i jest zaliczana do zbóż. W przypadku kukurydzy ma ona wielorakie znaczenie, doskonale nadaje się na paszę nie tylko jako ziarno, ale również w całości, nawet nie do końca dojrzałą jako ziarno. Przy intensywnym suszeniu masa rośliny jest tak duża, że może być dodatkiem do innych zbóż i tworzyć doskonałą mieszankę paszową dla zwierząt hodowlanych.

 

Poza roślinami spożywczymi i paszowymi mamy do czynienia z roślinami o charakterze przemysłowym. Wprawdzie pominąłem proso, które jest zbożem, powinienem przypomnieć o buraku cukrowym - nadajaącym się do wyrobu cukru jak i o buraku pastewnym - który swoją masą jest bogatym rezerwuarem paszy dla zwierząt w okresie zimowym. Wysłodki pozostajace po produkcji buraka cukrowego nadają się do zakiszania - co daje doskonałą kiszonkę dla zwierząt. Jednak najnowsza technologia wyciskania z wysłodków po burakach cukrowych wody powoduje, że staja się one odpadem do utylizacji a nie źródłem cennej paszy.

Jeszcze do niedawna cennymi roślinami podnoszącymi rentowność upraw polowych były chmiel oraz tytoń. Niestety, produkcja polskiego chmielu nie jest już tak popularna i wiele chmielników zostało zlikwidowanych. Natomiast polski tytoń został w zasadzie wyparty z runku na rzecz roślin uprawianych poza Polską.

Mimo, że mamy okres intensywnych zbiorów roślin polowych, trudno jest mówić o radości sukcesu gospodarczego w rolnictwie...

 

https://ud.interia.pl/html/getattach,mid,12913,mpid,5,uid,92d8eed905d3dd3b?f=POLSKA_ZIEMIA_GAZETA_sierpie%C5%842014.pdf

 

 

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka