Wojtek Wojtek
90
BLOG

Prawa nabite w butelkę...

Wojtek Wojtek Polityka Obserwuj notkę 0

Wielkim osiągnięciem lat 60. XX w. było przyjęcie ustawy Kodeks cywilny... Ustawa ta unormowała niejednoznaczne przepisy prawa pracy uchwalone jeszcze przed 1 września 1939. Podstawowym kryterium było zakwalifikowanie pracownika jako osobę wykonującą pracę intelektualną osobę wykonującą pracę fizyczną.

Nowe prawo Kodeks cywilny zlikwidowało podział na pracownika umysłowego i pracownika fizycznego uznajac, że Konstytucja wszystkim obywatelom nadaje prawa jednakowe. Czym innym było świadczenie pracy, czyli przyjęcie na siebie obowiązków wykonywanych w celach zarobkowych, a kwalifikowanych stosownie do umiejętnosci danej osoby, jej przygotowania zawodowego oraz sprawności fizycznej pozwalającej na prtzyjęcie do wykonania powierzonych zadań.

Drugim kryterium było określenie pracy jako zakresu czynności wymaganych do wytworzenia produktu spełniajacego kryteria przydatnosci społecznej. Oznaczało to, że nie można było wykonywać pracy nie posiadajacej waloró przydatności w zosrganizowanej grupie społecznej, ale też prace społecznie niezbędne musiały być wynagradzane dokłądnie w taki sam sposób, jak prace dajace najwyższe profity w zakresie wynagrodzenai za pracę.

Potem było już różnie. Wprowadzono zasady prawa pracy - czyli zespół norm obowiązujących wzajemnie pracodawcę i pracownika. Zasada była prosta. Prawo pracy obowiązywało w zakłdach uspołecznionych, ale w przypadku zakładów nieuspołecznionych było wzorcem kształtowania regulaminu pracy i wynagrodzeń. Powszechnie w świadomosci społecznej praca "na prywatce" zawsze oznaczałą wynagrodzenie wyższe, aniżeli otrzymywane wynagrodzenie w tzw. jednostkac gospodarki uspołecznionej.

Mijały lata, wynagrodzenia albo były adekwatne do oczekiwań pracownika, albo daleko odbiegały od oczekiwań stron - zbyt duże były dla podmiotu zatrudniajacego i nieadekwatne do wkładu pracy pracownika. Rozbieżność między wynagrodzeniem otrzymywanym przez pracownika i siłą nabywczą tego wynagrodzenia doprowadzały do protestów społecznych i ostatecznie doprowadzono w sierpniu 1980 roku do zmiany władz politycznych.

Niestety, działania związku uznanego za przestępczy i o charakterze zbrojnym [1] doprowadziły do negocjacji politycznych znanych jako "obrady okrągłostowłowe" przeprowadzone na przełomie lat 1989-1990  [2]. W efekcie finalnym powstało w Polsce ogromnie wiele partii politycznych. Ostatecznie największe znaczenie na scenie politycznej uzyskała Unia Wolności i trudno temu dziwić się, że znalazło się w niej bardzo wiele osób. Podobnie, jak i w AWS - która także miała znaczenie na scenie politycznej Polski.

Dzisiaj, po latach można już ocenić wkład minionych partii politycznych we współczesne prawo pracy. Oczekiwania polskiego społeczeństwa wyrażone w 21 postulatach sierpniowych z 1980 roku zostały zaprzepaszczone [3].

 

Bez względu na wszystkie inne wady i zalety partii politycznych i osoby działajace w tych partiach, wiemy, że model liberalny państwa jest nierealny, nie jest modelem sprawiedliwym i nie spełnia on podstawowych oczekiwań obywateli wobec swojego państwa.

Czas wrócić do pierwotnych zasad, tych z połowy lat 60. XX wieku i przeanalizować ich ewolucję w czasie. Należy zachować te zmiany, które są sprawiedliwe z odczuciem społęcznym i odstąpić od rozwiazań sprzecznych ze zdrowym rozsądkiem. Tam nakazuje mądrosć polityczna, bo Państwo jest wyrazem oczekiwań społeczeństwa realziowanych przez administrację państwową. Nie może być sytuacji, że instytucja organu stanowiącego sprzeniewierza się oczekiwaniu wyborców organu przedstawicielskiego.

Nie moze być różnież sytuacji, że najwyższy organ władzy w państwie zawłaszcza uprawnienia konstytuany. Tyle o błędach. Teraz o naprawie błędów. Skoro popełniono błędy tworząc wadliwe rozwiązania prawne, to należy przywrócić rozwiązania początkowe i starannie rozważyć koncepcje aktualizacji rozwiązań prawnych... [4]

 

 

[1]  http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/sad-o-autorach-stanu-wojennego-nielegalny-zwiazek-zbrojny-krotka3

[2]  http://ipn.gov.pl/kalendarium-historyczne/okragly-stol

[3]  http://dzieje.pl/aktualnosci/lista-21-postulatow-miedzyzakladowego-komitetu-strajkowego

[4]  http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/sejm-odrzucil-projekt-psl-dotyczacy-emerytury-po-40-latach,2208895,4141

 

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka