Wojtek Wojtek
420
BLOG

wyłączenie się sędziego z postępowania w sprawie

Wojtek Wojtek Polityka Obserwuj notkę 18

Polskie prawodawstwo przewiduje instytucję wyłączenia się ze sprawy sędziego w sytuacji, kiedy jego zdaniem mogłoby dojść do zakłócenia procesu w sytuacji osobistych powiązań sędziego z uczestnikami postępowania sądowego.

Tu zacytuję fragment ze stenogramu 76. posiedzenia Senatu RP VIII kadencji, 2 dzień :

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński:

Panie Senatorze, najczęściej – nie chcę powiedzieć, że niemal zawsze, ale najczęściej, bardzo często, częściej niż w co drugiej sprawie – orzekamy o ustawach, które nas dotyczą, nas, obywateli, i w życiu gospodarczym, i w życiu społecznym, i w życiu publicznym. To jest specyfika funkcji sędziego konstytucyjnego: orzekamy o prawie, które nas dotyczy. I naprawdę nie zdarzyło się, żebym w setkach spraw, w przypadku których brałem udział w orzekaniu i jako przewodniczący składu, i jako członek składu, i jako sędzia sprawozdawca – więc tu mogę za siebie mówić – patrzył na przepis tak: jeżeli podtrzymamy konstytucyjność, to ja na tym stracę, albo odwrotnie, jak orzeknę niekonstytucyjność, to ja na tym stracę. Nigdy nie ma takiego myślenia. Ale zapewniam pana, że gdyby jeden z uprawnionych organów, określonych w art. 191 ust. 1 pkt 1 konstytucji, począwszy od prezydenta Rzeczypospolitej, a skończywszy chyba na rzeczniku praw obywatelskich, zaskarżył któryś z przepisów uchwalonej także przez Wysoką Izbę nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, to wyłączę się ja i wiceprezes Trybunału, bośmy brali aktywny udział w pracy nad procedowaniem, w tych czynnościach prawodawczych. To nie zmniejszy…

Na pewno o takim wniosku rozstrzygałby Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, ale bez tych dwóch sędziów, którzy aktywnie brali w udział w procedowaniu. Jest cały szereg przypadków, w których sędzia, który był posłem czy senatorem…

Przykład najmłodszego stażem sędziego konstytucyjnego, pana sędziego profesora Leona Kieresa…

W jakich sprawach on się wyłączał? W takich, w których reprezentował Wysoką Izbę w Sejmie i był aktywny w przygotowaniu ustawy czy w pracy nad ustawą w Senacie. Tak to funkcjonuje. [1]

Tyle cytat ze stenogramu.

Okazuje się, że prezes TK zapenił o wyłączeniu się z postępowania w sprawie na okoliczność, gdyby uchwałą sejmu w sprawie zmian dotyczących TK została zakwestionowana przez najwyższe instancje państwa.

Posiedzeniom w sprawie - wyznaczonym na dzień 3 i 9 grudnia 2015 przewodzić będzie sędzia TK A. Rzempliński [2].

-----------------------------------------------------------------------

[1]  http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,419,2.html

[2] http://www.radiomaryja.pl/informacje/prezesie-a-rzeplinski-dotrzymaj-slowa-wylacz-sie-jak-obiecales/

 

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka