Wojtek Wojtek
220
BLOG

Odnawialność surowców energetycznych

Wojtek Wojtek Gospodarka Obserwuj notkę 3

Energia to system wzajemnych powiązań gospodarczych. Kiedyś sprawa była prosta. Wraz z prądem wody można było spławiać tratwy z ładunkiem w dół rzeki. Energia nośna płynącej wody nieustannie odnawia się. Jeżeli tę wodę skierujemy na koło młyńskie - wtedy jego obrót będzie napędzał inne urządzenia. Podobnie działa energia wiatru, który napędza śmigi wiatraka.

Energia wody czy wiatru zależy od źródła wody lub źródła wiatru i czasami można dostosować wykorzystanie tej energii do potrzeb, ale często trudno jest przewidzieć okresy niedoboru tej energii.

W przypadku żeglugi, żagiel rozpięty na maszcie nie tylko napędzał statek, ale też pozwałał na manewrowanie nim, aby uzyskać właściwy kierunek żeglugi.

Energia mechaniczna uzyskiwana z paliw płynnych uniezależniła pracę maszyn od warunków dyktowanych siłami przyrody. Wydobycie węgla jako surowca energetycznego spowodowało nagłą zmianę technologii - już niezależnych od chwilowych warunków pogodowych. I oto, kiedy ceny surowców energetycznych urosły do maksymalnego wymiaru, pojawiły się zupełnie nowe zasoby energetyczne. Jednym z nich jest światło słoneczne - które pobudza elektrony do ruchu i w ten sposób powstaje energia elektryczna. Tak niewielki prąd kiedyś nie miałby żadnego znaczenia. Przy obecnych technologiach jest to ogromna ilość energii, którą można wykorzystać.

Drugim rodzajem energii słonecznej jest także jego ciepło, emitowane na powierzchnię kuli ziemskiej. Ciepło to może wytworzyć tyle energii cieplnej, ile trzeba jej do ogrzewania wody dla celów konsumpcyjnych lub przemysłowych oraz do dogrzewania pomieszczeń w warunkach niskiej temperatury atmosferycznej.

Kolejnym surowcem energetycznym jest gaz. Jest to albo mieszanina gazów ropopochodnych, albo też gaz na bazie metanu uwalniany i przetwarzany dla celów technologicznych. W zależności od źródła pochodzenia - może to być paliwo kopalne, ale może to być gaz powstający w wyniku  kontrolowanych procesów kwalifikowanych jako źródło odnawialne.

Pojawia się tu również problem wartości złoża. Jego wartość zależy od kosztów wydobycia i ceny surowca. Na temat złóż geologicznych - bo są tutaj wszystkie złoża minerałów pozyskiwanych z naturalnych pokładów geologicznych - wypowiada się główny geolog kraju - Mariusz Orion Jędrysek.

Pierwsza część tego wywiadu miała miejsce o godzinie 18 w TV TRWAM, część druga będzie w Radio Maryja za niecałą godzinę - o godzinie 21:30.

 

Mariusz Orion Jędrysek przedstawił problem ryzyk więżących się z pozyskaniem surowców - nie tylko tych energetycznych. Pokazał, na czym polega nadmierny fiskalizm i kryterium nieopłacalności wydobycia. Oszacował, że przy wadliwej organizacji fiskalnej dochodzi nawet do 80% strat surowca w złożu...

 

https://youtu.be/c1D1isPcAfA

 

Po analizie warunków energii odnawialnej - w Polsce opłaca się inwestowanie w energię geotermalną (odwierty głębokie) oraz energię paliw na bazie metanu pochodzenia organizcznego (przetwórstwo odchodó zwierzęcych). Energia wiatru czy energia fotowoltaniczna w Polsce nie jest konkurencyjna przy jej wyprodukowaniu w innych krajach. Wychodzi, że powinniśmy skupić się na tych złożach energii odnawialnej, które są konkurencyjne dla innych krajów. Jeżeli chodzi o te rodzaje energii, które są tańsze za granicą - w Polsce nie ma sensu tych dziedzin rozwijać...

 

Część druga - w Radio Maryja o godzinie 21:30... - dzisiaj, 8 lutego 2016.

 

 

 

 

 

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka